ВЕРБНА НЕДІЛЯ
Неділю перед Великоднем
звемо Вербною. У цей день жінки нарізали вербових патичків та несли їх до
церкви, щоб святити. Галузки ці тримали як "помічні від недуг і
грому", ними можна було також "викликати у посуху дощ”. Для цієї мети
брали лише червону вербу – шановане в Україні дерево, оскільки воно найпершим
розпускається, оповіщаючи про весну. Є звичай
"бити" кожного стрічного свяченою в церкві лозою. Для цього
навіть є спеціальна приказка:
Верба б'є, не я б'ю, від нині за тиждень Великдень.
Свячену лозу шанують, закладають у хаті за святі
образи.
СВЯТА ПАСХА, АБО ВЕЛИКДЕНЬ
Великдень –
"Великий день". Кажуть, що і сонце на дощах у той день не заходить,
тому він такий великий. Все радіє і на небі, і на землі. Воскресіння
Христове святкуємо в Світлу неділю Пасхи. Це одне з найдавніших і найсвітліших
християнських свят. Воно урочисто святкується з часів апостольських.
Очікуючи свята, яке в цьому році відбудеться 8-го квітня, ми розповімо вам
цікаву історію Великодня та поділимося особливостями його святкування.
ВЕЛИКДЕНЬ – ЦЕ СВЯТО РАДОСТІ
Для християн Великдень
або Пасха – це найрадісніше й найурочистіше свято. До цього свята віруючі
дуже старанно готуються. Великодневі дні не дотримуються певного числа – вони
можуть бути зміщені в часі. Чим це зумовлено? Справа в тому, що нині ми
користуємося календарним літочисленням, яке базується на сонячному році.
Натомність місячний рік має тринадцять місяців. Відтак числа календарного і
астрономічного ліку не співпадають. Святкування Великодневих свят проводиться
лише за астрономічним циклом. Крім того, Пасха має обов'язково співпасти з
молодим місяцем.
СВЯЧЕНЕ, КРАШАНКИ ТА ПИСАНКИ
Свячене – це один із
найважливіших знаків воскреслої радості. Особливе значення мають яйця,
великодне печиво та обов'язково гірки зела (хрін) на згадку про гіркість
Христових страстей. Хрест – це головна прикраса свяченого. У Великодну суботу
готують крашанки. Здебільшого фарбують яйця у червоний, жовтий, синій, зелений
і золотистий кольори. Шкарлупу з свячених яєць зберігать і використовують для
обкурювання людей і худоби проти пропасниці. Крім крашанок, в окремих сім'ях
розмальовують писанки. Звичай виготовляти писанки та крашанки виник в Україні
дуже давно, ще з дохристиянських часів. Наші давні предки поклонялися сонцю. В
ньому вони бачили і відродження природи, і життя. В яйці теж таїться зародок
нового життя, а за формою воно - нагадує сонце. Отож і стало яйце символом
відродження весняного сонця. Його і почали розписувати магічними знаками. Так
з'явилася писанка.
Різдво Христове
Свято Різдва чекають з нетерпінням і дорослі, і малі. Воно приносить чимало радощів, веселощів та солодощів. Свято тішить своїм затишком, спокоєм та надіями на краще майбутнє. Невід'ємною складовою свята є колядування, традиційний атрибут якого – "Віфлеємська зірка". Її зазвичай виготовляють із позолоченого паперу, прикрашають ліхтариком, кольоровими стрічками, іноді – іконою Різдва, Спасителя чи Божої Матері. Давню традицію має й український звичай у Різдвяні свята виступати з вертепом.
Розпочинається Різдво 6 січня – Святий Вечір. Цей день в усіх асоціюється із такою смачною стравою як кутя. Вона красується на столі серед ще 11 страв. Адже всі знають про те, що до Святої Вечері потрібно приготувати 12 страв. Кутя – окраса. Це – перша страва, яку їдять. Потім всі інші.
У різних регіонах її готують то рідкою, то густою. Незмінними є горіхи (цілі або подрібнені), мед, мак, родзинки. Взагалі, кожна господиня може нафантазувати все, що забажає. Головна умова, щоб було смачно. Ці 12 страв – 12 місяців року. Звичайно, перша ложка куті дістається господарю дому.
Як відомо, на Святий Вечір прийнято збиратися родиною, не ходити в гості, бажано не запізнюватися на вечерю. Прикмета говорить, якщо запізнитися на Святу Вечерю, то потім цілий рік запізнюватися будеш.
Взагалі, з Різдвом пов’язано багато народних прикмет. Якщо в перші три дні свята з’являється іній на деревах – буде добрий урожай хліба. Будуть гарні трави та хліб, якщо глибокий сніг. Якщо вночі багато зірок, це до гарного урожаю ягід. Весна буде холодною, якщо цей день теплий.
Новий рік
З-поміж багатьох сучасних свят Новий рік є найулюбленішим. Можливо, тому що обіцяє зустріч із чимось таємничим, дає надію, що прийдешній час буде кращим, ніж минулий. У світогляді наших предків Новий рік, як межа, що відокремлює старе від нового, вмираюче від ще ненародженого, вважався своєрідним порталом у майбутнє.
Вечір 31 грудня називали щедрим, або багатим, до нього готували багатий святковий стіл. Тоді ж вдавалися до різноманітних магічних ритуалів. Наприклад, господар підходив з сокирою до дерева, звертаючись до нього: "Як уродиш – не зрубаю, як не вродиш – зрубаю" – і тричі легенько торкався сокирою стовбура. Наслідком цих дій мав бути рясний урожай фруктів. Щоб улітку позбутися гусені, тричі оббігали садок босоніж тощо.
Символ цього свята – зелена ялинка. Зірка, яка зазвичай красується на верхівці дерева, − символ Віфлеємської зірки, що яскраво освічувала шлях волхвам до Ісуса Христа. Різнобарвні кульки, маленькі ангели, гірлянди, маленькі пастухи із свічками та ліхтариками нагадують свічки та ліхтарі, що світили у цю святу ніч Віфлеємським пастирям. І зараз ці вогні горять у кожному будинку. Щоб свято було ще радіснішим та веселішим, родичі один одному кладуть подарунки під ялинку. Дітям вішають солодощі на ялинку.
Побутували численні новорічні прикмети й ворожіння. На Полтавщині у новорічну ніч дивилися на хмари: якщо вони йшли з півдня, вірили, що буде врожай на ярину, якщо з півночі – на озимину. Тієї ж ночі намагалися дізнатися, які зернові будуть найбільш урожайними наступного року. Для цього надворі лишали пучечки пшениці, жита, ячменю, вівса та ін. Вважалося, що краще вродить та культура, на яку впав іній.
В Україні традиційним святковим символом на Новий рік тривалий час була не зелена ялинка, а «дідух». Виготовляли його з кулів або з першого зажинкового снопа. Кільканадцять пучків, окремо обплетених соломинками, ув'язували в пишний вінок. Знизу робили розгалуження, щоб «дідух» міг стояти. Верхівка новорічного вінка нагадувала конусоподібний сніп з колоссям. Гілки «дідуха» — за них правили зібрані докупи пучки, що зверху відповідно розгалужувались, — обрамлювали кольоровими стрічками, паперовими чи засушеними квітами, кожен на свій смак. У світлиці його ставили напередодні багатої куті. Свою обрядову роль він виконував протягом усіх різдвяних свят. Дідух символізував спільного предка.
Тож новорічні традиції єднають українство з світом, проте перегукується з автентичними етнічними традиціями, створюючи цілий цикл зимових свят.
День святого Миколая
День святого Миколая (також Свято святого Миколая, у народі — День Миколи, Зимовий Миколай) — це день святкування та вшанування пам'яті Святого Миколая у католиків та православних. Ті церкви, які дотримуються юліанського календаря, відзначають свято 19 грудня за новим стилем (у 20-21 століттях), а ті, що дотримуються григоріанського календаря — 6 грудня
За традицією, цієї ночі діти отримують подарунки під подушками. Тому вони вірять у диво, звершуване святим Миколаєм і вчаться в святого бути милосердними. Святий Миколай опікується воїнами, водіями і тими, що подорожують, допомагає бідним у скруті; вважається покровителем дітей і студентів, моряків, торговців, і лучників.
В пам'ять про милосердя святого Миколая, цього дня відзначається Міжнародний день допомоги бідним.
Святий Миколай. Українська легенда.
То було дуже-дуже давно. Жив в однім краю, служив Господу Богу і людям єпископ Миколай. Усі знали, який він добрий та щедрий. Ще змалечку він ніколи не проходив повз людське горе. Був дуже тихим і незлостивим. Шанував своїх батьків. Молився, щоб у світі було більше справедливості, миру, добра й милосердя.
То було дуже-дуже давно. Жив в однім краю, служив Господу Богу і людям єпископ Миколай. Усі знали, який він добрий та щедрий. Ще змалечку він ніколи не проходив повз людське горе. Був дуже тихим і незлостивим. Шанував своїх батьків. Молився, щоб у світі було більше справедливості, миру, добра й милосердя.
Коли не стало батьків, Миколай роздав своє майно людям, а сам став священиком. Він зробив багато добра за своє життя. А як не хотів наживати слави на чужому горі, то робив усе таємно.
Жила одна бідна удова з маленькими дітьми. Скрутно їм було, голодно і холодно. Щовечора плакала жінка, але не знала, чим порятуватися.
А одного ранку застилала ліжко, аж дивиться: під подушкою лежить вузлик, набитий грішми. Як вона здивувалася! А як зраділи діти! Адже тепер мама не буде плакати, а на свята й вони отримають подарунки й солодощі.
Помолилася жінка Богу, подякувала щиро за добро. Тільки пізніше здогадалася, що то все турбота Святого Миколая.
Давно-давно, ще за княжих часів, відбулась ця історія. Пізно ввечері човном по Дніпру поверталася молода родина з гостин. Тато веслував, а мати з немовлям на руках задрімала. Аж тут дитина випала з материних обіймів! Як плакала молода жінка, як страждала! Дніпро, здається, навіки поглинув маля. Мати, мов чайка-небога, квилила на човні: «Святий Миколо, врятуй моє дитя!» Тільки диво могло порятувати дитину. Горю батьків не було меж. Аж уранці в соборі Святої Софії знайшли немовля. Воно було живе і чомусь тихенько посміхалося. Ніхто не знає, як воно опинилося у храмі. Батьки ж були понадміру щасливі! Художник із Києво-Печерської Лаври навіть намалював ікону за цією історією. А в Києві та й по всій Україні будували церкви в ім'я Святого Миколая.
Жила одна бідна удова з маленькими дітьми. Скрутно їм було, голодно і холодно. Щовечора плакала жінка, але не знала, чим порятуватися.
А одного ранку застилала ліжко, аж дивиться: під подушкою лежить вузлик, набитий грішми. Як вона здивувалася! А як зраділи діти! Адже тепер мама не буде плакати, а на свята й вони отримають подарунки й солодощі.
Помолилася жінка Богу, подякувала щиро за добро. Тільки пізніше здогадалася, що то все турбота Святого Миколая.
Давно-давно, ще за княжих часів, відбулась ця історія. Пізно ввечері човном по Дніпру поверталася молода родина з гостин. Тато веслував, а мати з немовлям на руках задрімала. Аж тут дитина випала з материних обіймів! Як плакала молода жінка, як страждала! Дніпро, здається, навіки поглинув маля. Мати, мов чайка-небога, квилила на човні: «Святий Миколо, врятуй моє дитя!» Тільки диво могло порятувати дитину. Горю батьків не було меж. Аж уранці в соборі Святої Софії знайшли немовля. Воно було живе і чомусь тихенько посміхалося. Ніхто не знає, як воно опинилося у храмі. Батьки ж були понадміру щасливі! Художник із Києво-Печерської Лаври навіть намалював ікону за цією історією. А в Києві та й по всій Україні будували церкви в ім'я Святого Миколая.
Свято Андрія
13 грудня одне з великих та улюблених свят — день св.
Андрія Первозванного або, як у народі називають, свято Калити. Народні традиції
міцно переплелися з релігійними та отак і дійшли до наших днів. Вечір
напередодні молодь святкувала як «андріївські вечорниці». Готувались до них у
складчину. До однієї господині зносили борошно, крупу, сушені яблука та груші й
готували пісну вечерю. Бо ж Пилипівський піст. І обов'язково пекли калиту — цю
найвеличнішу ознаку свята. Печеться калита із прісного тіста у вигляді
тонкого коржа. Бо ж рік «стоншився». Посередині з отвором. Прикрашається
родзинками, маком, і старші дівчата в цей вечір ворожили і на заміжжя: чи скоро
їх віддадуть та яким буде майбутній чоловік. Примічали і якою буде погода.
Прикмети на Андрія
Якщо у цей день піде сніг і не розтане, то він буде лежати ще 110 днів.
Перед тим, як набрати з ополонки води, її слухали. Якщо чувся шум, заметілі, а якщо стоїть тиша, то зима буде спокійною.
Якщо у цей день морозно, але ясно, до доброго і гарного врожаю.
Якщо в Андріїв день вогонь у печі горить червоним полум'ям, то скоро почнеться зима, а якщо білим – відлига.
Якщо в Андріїв день вогонь у печі горить червоним полум'ям, то скоро почнеться зима, а якщо білим – відлига.
Немає коментарів:
Дописати коментар